Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji-Sen: BEDAŞ Davlarını Geri Çekmeyen İşçileri İşten Attı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji-Sen: BEDAŞ Davlarını Geri Çekmeyen İşçileri İşten Attı

Enerji-Sen: BEDAŞ Davlarını Geri Çekmeyen İşçileri İşten Attı
BEDAŞ bünyesinde görev yapan bazı işçiler işten atıldı.
21.05.2017 / 15:41

Enerjimagazin-CK BEDA Enerji ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) bünyesinde görev yapan özelleştirme öncesi kurum aleyhine açmış oldukları davaları geri çekmeyen işçiler, önce CK Enerji bünyesindeki diğer şirketlerde görevlendirilmek istendi bu talebi kabul etmeyen işçiler disiplin kurulu kararıyla işten çıkarıldılar.


DİSK’e bağlı Enerji-Sen Sendikası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


CK Beda Enerji/BEDAŞ yönetimi işçilerin kazanılmış haklarına yönelik baskıları işten çıkartma noktasına getirdi. Kısa bir süre önce, işyerinde “yetkili" sendika olan Tes-İş ile anlaşarak işçilerin özelleştirme öncesi dönemi de kapsayan alacaklarına dair davalarını geri çekmeye zorlayan şirket şimdi de işçileri işten çıkarmaya başladı.


2 hafta önce davasını geri çekmeyen işçileri sözde toplu iş sözleşmesi hükümlerine dayanarak "yetkili" sendikanın onayıyla CK Enerji bünyesindeki Çamlıbel EDAŞ'a bağlı Sivas, Tokat ve Yozgat'a göndermek istedi. İşçiler bu dayatmayı kabul etmedi ve tepki göstererek işbirlikçi sendikadan istifa etmeye başladılar. Bunun üzerine BEDA Enerji Genel Merkezi'nde ikna odaları oluşturarak işçileri davalarını çekmeye ve Tes-İş'e geri dönmeye ikna etmeye çalışan işbirlikçi sendika yöneticileri bir kez daha işçilerden gerekli cevabı aldılar.


İşçilerin tüm tehdit ve baskılara rağmen kazanılmış haklarından vaz geçmemesi üzerine BEDA Enerji, Tes-İş temsilcilerinin de onayıyla disiplin kurulu kararlarıyla işçileri işten atmaya başladı.


Dünden itibaren işbirlikçi sarı sendikanın onayıyla işten atılan işçiler sendikamız öncülüğünde bir araya geldi. Sarı sendikanın işbirlikçi maskesini düşürmeye söz veren işçiler pazartesi günü saat 11:30-12:00 arasında BEDA Enerji'nin Çağlayan’daki Genel Merkezinin önünde oturma eylemi yapacaklarını duyurdular.


Bu haber toplam 2535 defa okundu


YAZARLAR