Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ ve Akdeniz EDAŞ'ın Devri Gerçekleşti.
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ ve Akdeniz EDAŞ'ın Devri Gerçekleşti.

BEDAŞ ve Akdeniz EDAŞ'ın Devri Gerçekleşti.
Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AKDENİZ EDAŞ) ve perakende satış şirketleri için hisse devri sözleşmeleri imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi.
28.05.2013 / 17:02

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AKDENİZ EDAŞ) ve perakende satış şirketleri için hisse devri sözleşmeleri imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi.


Ankara Rixos Grand Oteli’nde gerçekleştirilen törene; “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş, TEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haşim Keklik, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu ve Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir” katıldılar. Törende Medya Grubumuzu Yazı İşleri Müdürümüz Şenol CİĞERLİ temsil etti.


BOĞAZİÇİ EDAŞ VE AKDENİZ EDAŞ İÇİN HİSSE DEVİR SÖZLEŞMELERİ İMZALANDIBakan Yıldız'ın Konuşması


Devir töreninin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bu hisse devrinin sektörümüze ve ülkemize hayırlar getirmesinin temenni ediyorum" dedi. Türkiye'de 10 yıl önce kamunun üretimdeki payının yüzde 62'lerdeyken şu anda özel sektörün payının bu noktalara çıktığını ifade eden Yıldız, "Hem ülke büyüyor, büyürken de bu değişim gerçekleşiyor. Veya tersi değişirken büyümek de çok daha fazla dikkat istiyor. Bu ikisini bir arada bulundurabilen ülke sayısı çok az" diye konuştu.


Yıldız, Türkiye'nin siyasi istikrarla beraber ciddi bir mesafeler katettiğini belirterek, "Ama bunlar gerekliydi, yeterli değil. Sayın Başbakan'ın önümüze koyduğu hedefler, bu açıdan da çok önemli hem bu değişim devam edecek. Hem ülkenin büyüme rakamları sürekli artacak" dedi. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde ve Avrasya coğrafyasında enerji sektöründe geçen yıl yüzde 0.5 küçülme olduğunu hatırlatan Yıldız, şunları kaydetti: "Ama biz buna rağmen kurulu güçte yüzde 8.1, elektrik tüketiminde yüzde 5.2'ler civarında büyüdük. Yani Türkiye'nin ekonomik büyümesinden daha hızlı büyümek zorundayız. Niçin, refah seviyesi elde edildikçe ve bu daha geniş kesimlere yayıldıkça elektrik kullanımının, enerji kullanımının arttığını görüyoruz. Bu doğru bir şey. İsraf etmeden, tasarruflu kullanarak ama ihtiyaçlarımızın tamamını karşılayarak bunu yapıyoruz. Biz elektrik dağıtım hizmetleriyle beraber kamu eliyle görülen hizmetlerin artı bir özel sektör eliyle yapılmasını sağlamış olacağız. Niçin 'hisse devri' diyoruz, çünkü varlık satışları yok ve 2036 yılına kadar bütün yapılan yatırımlar, bundan sonra yapılacak yatırımlar; bütün trafolar, elektrik direkleri, hatlar ne varsa kamu adına yapılan yatırımlardır. Performans burada önemli. Özel şirketlerin yapacağı değerlendirmeler, o idarenin kullanılış şekli önemli. Kendisine iyi yapmadıkları takdirde zarar getirebilir, iyi yaptıkları takdirde de artı karlar getirebilir. Şu ana kadar kayıp kaçaklardaki temel mantık burada da işliyor. Aslında vatandaşın ve bizim daha iyi hizmet alabilmemiz için şu anda rekabetçi ortamda hizmet kalitesini artırarak bu işlere devam etmemiz lazım. Bunun için illerde toplantılar yapıyoruz."


21 dağıtım hizmeti şirketinin Haziran veya Temmuz ayı sonunda özel sektör eliyle yürütüldüğü bir noktaya gelmiş olacağını açıklayan Yıldız, "Kamu denetim vazifesini yoğun bir şekilde sürdürecek. İlgili yönetmelikler, mevzuatlar seri şekilde yayınlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya gayret edeceğiz. Sonuçta hem kamu kazanacak hem de vatandaşımız kazanacak ve verimsizlikleri gidermiş olacağız" ifadelerini kullandı.


BOĞAZİÇİ EDAŞ VE AKDENİZ EDAŞ İÇİN HİSSE DEVİR SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI


Bakan Şimşek'in Konuşması


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Devirler artık Türkiye için geleneksel hale geldi" diyerek sözlerine başladı. Şimşek, devirlerle birlikte bazı bölgelerdeki yatırım yükünün devletten ilgili şirketlere kaydığını söyleyerek, "Dolayısıyla devlet yatırımlar yerine vatandaşımıza elindeki imkanlarla daha çok eğitim, daha çok sağlık, daha çok alt yapı gibi çok temel hizmetlere kaynak ayırabiliyor. Süreçle birlikte yatırımları özel sektör yapıyor. Devlet diğer bir takım ilave yatırımları yapıyor. Yani devlet beşeri sermaye stokunun hayat kalitesini artırmak için çok ciddi bir kaynağa kavuşmuş oluyor" şeklinde konuştu.


"Devlet bazı bölgelerde dağıtım işinde çok da başarılı değil" diyen Şimşek, "Yani kayıp-kaçak rakamlarından dolayı, bunun getirdiği bir yük var. Bu yük ister istemez bütün Türkiye'ye, vatandaşımıza bir maliyet olarak yansıyor. Şimdi, Türkiye'nin başarılı şirketleri alacaklar. Hakikaten modern teknolojiyi en iyi şekilde kullanacaklar, çalışanlarını verimli çalıştıracaklar ve yenilikçi yaklaşım içerisinde kayıp-kaçakları azaltacaklar. Bu hem Türkiye'nin cari açığını azaltacak hem tüketiciye nihai olarak yansıyan bir maliyeti aşağıya çekecek. İnşallah kendileri de kazanırlar, ülkemiz de bu şekilde kazanmış olacak" değerlendirmesinde bulundu.


Enerji KİT'lerinde nakit akışında ciddi bir problem olduğunu ve kısmen halen bu problemin devam ettiğini ifade eden Şimşek, "Değerli Enerji Bakanımızın çalışmalarıyla BOTAŞ'ta işler rayına girdi. İlk defa artık uzun bir süredir, BOTAŞ vergilerini zamanında ödeyebiliyor. Bu çok önemli. Şimdi diyeceksiniz ki 'Bundan daha normal ne var.' Geçmişte bu yönde, bu alanda sıkıntılar yaşandı. Niye, çünkü BOTAŞ gazı peşin alıyor, üretim şirketlerine veriyor; EÜAŞ'a veriyor, özel sektöre veriyor. Bunlar elektriği üretiyor, TEDAŞ'a veriyor. TEDAŞ elektriği vatandaşa satıyor fakat vatandaştan parasını toplayamıyor, beceremiyor veya sıkıntılar var süreçte. Bu açık yani bu bildiğimiz hikaye. Şimdi özel sektörün böyle bir lüksü yok, özel sektör bu kayıp-kaçakları azaltmak zorunda hatta koyduğumuz hedefleri aşmak durumunda çünkü para kazanması lazım. Ama onun da ötesinde isterse bunu yapsın, yapmasın aldığı elektriğin parasını ödemek durumunda. Böylece enerji KİT'lerinde nakit akışındaki problemi aşmış oluyoruz" açıklamasında bulundu.


"Önümüzdeki 2 ay içerisinde mutlaka diğer dağıtım şirketlerini özel sektöre devretmiş olacağız" diyen Şimşek, böylece dağıtımın tamamının özel sektör eliyle çok daha etkin ve verimli şekilde yapılıyor olacağını vurguladı.


"TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DARBOĞALARINDAN BİRİSİ, ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK"


Devletin elindeki termik santrallerin özelleştirilmesi yönünde etkin bir süreci başlattıklarını hatırlatan Şimşek, termik santrallerin özelleştirilmesiyle birlikte bu yatırımları yine sektörün yapacağını söyledi. Şimşek, "Aynı tesisten çok daha fazla verim alacağız. Bunun sayesinde Türkiye'nin kömür kaynaklar çok daha güçlü bir şekilde devreye girmiş olacak. Böylece bir yandan cari açık azalırken bir yandan yine ekonominin büyümesine çok ciddi katkılar sağlamış olacağız. Bu da önemli bir reformdur" dedi.


Türkiye'nin en büyük darboğazlarından birinin enerjide dışarıya bağımlılık olduğuna dikkat çeken Şimşek, Türkiye'nin geçen yıl 60 milyar dolardan fazla bir kaynağı petrol, doğalgaz ve türevlerinin ithalatına ödendiğini belirtti.


BOĞAZİÇİ EDAŞ VE AKDENİZ EDAŞ İÇİN HİSSE DEVİR SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI


NİHAT ÖZDEMİR: KAYIP-KAÇAK ORANLARINI EN AZA İNDİRECEĞİZ"


Umak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Kayıp kaçak oranlarını en aza indirerek abonelerimize daha düşük maliyetlerle hizmet vermemiz mümkün olacak" dedi.


BOĞAZİÇİ EDAŞ VE AKDENİZ EDAŞ'ın hisse devir sözleşmesinin imza töreninde Cengiz-Kolin- Limak Ortak Girişim Grubu adına konuşan Nihat Özdemir, elektrik dağıtım sektörü hakkında bilgiler paylaştı. 2013 yılı başında elektrik dağıtım ve perakende satış operasyonlarının ayrıştırıldığını belirten Özdemir, "Bu operasyonların birbirinden ayrı uzmanlık ve faaliyet alanları olarak konumlandırılması, özelleştirilen dağıtım bölgelerinin performans ve müşteri odaklı yönetim sistemleri kurmasını desteklemesi açısından son derece önemli bir gelişmedir. Ayrıca serbest tüketici limitinin yıllık 5000 kWh'a düşmesi ve 2015'da sıfıra inecek olması, perakende satış sektörünün önümüzdeki dönemde önemli ölçüde büyüyeceğini ve abonelerimize rekabetçi fiyatlardan elektrik satışının önünü açacağını gösteriyor. Ayrıştırma sonucu, bizler de bugün toplam 4 şirketin hisse devri için imza atacağız" dedi.


Ortak Girişim Grubu'nun portföyünde bulunan elektrik dağıtım şirketlerine bakıldığında geniş bir coğrafyaya hizmet verdiklerini söyleyen Nihat Özdemir, müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarını ve bu konu üzerinde titizlikle çalıştıklarını belirtti, Özdemir sözlerine şöyle devam etti: "Hizmet kalitemizi en üst düzeyde tutmak için çağrı merkezleri kurduk. Bu modern merkezlerde 7 gün 24 saat mobil hizmet, online hizmet ve çağrı merkezi hizmeti sunuyoruz. Abonelerimizin istek ve önerilerine kulak veriyor, işimizi daima daha iyi yapmak için sürekli çalışıyoruz. Yatırımlarımızda Şebeke Modellemesi, Master Plan ve akıllı şebeke sistemleri kurma çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Akıllı şebeke sistemleri ile şu anda dağınık yapıda bulunan lisanssız üretim tesislerinin de sisteme bağlantısı ve yönetimi kolaylaşacak. Bu sayede enerji tüketildiği yerde üretilebilecek ve teknik kayıp oranları aşağıya çekilecek. Bilgi teknolojilerine yönelik yatırımlarımızla da, 2015 yılı sonunda tüm operasyon ve süreçleri tek bir merkezden yürütmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmalar sonucu, kayıp kaçak oranlarım en aza indirerek, abonelerimize daha düşük maliyetlerle hizmet vermemiz mümkün olacak, özetle, odak noktamız, kaliteli hizmeti rekabetçi fiyatlardan sunmak ve sürdürülebilir bir yapı kurmak."


BOĞAZİÇİ EDAŞ VE AKDENİZ EDAŞ İLE BİRLİKTE 9.5 MİLYON ABONEYE HİZMET VERİLECEK


BOĞAZİÇİ EDAŞ ve AKDENİZ EDAŞ'ın toplam abone sayısı 6 milyonu buluyor. Yılda yaklaşık 32.5 milyar kWh elektrik dağıtan iki şirketin abone sayısı, Türkiye'deki toplam abone sayısının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor. Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, portföyünde bulunan UEDAŞ ve ÇEDAŞ ile birlikte toplam 9.5 milyon aboneye yılda yaklaşık 46 milyar kWh elektrik dağıtacak. Ortak Girişim Grubu, 4 dağıtım bölgesine yılda yaklaşık 500 milyon TL yatırım yapmayı hedefliyor.


Grup bünyesinde bulunan UEDAŞ; Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova, ÇEDAŞ; Sivas, Tokat ve Yozgat illerine hizmet verirken, BOĞAZİÇİ EDAŞ İstanbul'un Avrupa yakasındaki, AKDENİZ EDAŞ ise Antalya, Isparta ve Burdur illerindeki abonelere elektrik dağıtımı yapacak.


 BOĞAZİÇİ EDAŞ VE AKDENİZ EDAŞ İÇİN HİSSE DEVİR SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI


KAYIP KAÇAK ORANINI DÜŞÜRECEK, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ÖN PLANDA TUTACAK


Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, yaptığı çalışmalarla kayıp kaçak oranlarını düşürmeyi hedefliyor. Grup ayrıca UEDAŞ ve ÇEDAŞ'ta yapılan iyileştirmeler ile birlikte edindiği deneyimleri BOĞAZİÇİ EDAŞ ve AKDENİZ EDAŞ'a aktaracak. Müşteri memnuniyetini en ön planda tutan şirket, kurduğu çağrı merkezleri ile abonelerine en kaliteli hizmeti vermek için çalışacak.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili  Ahmet AKSU’da yaptığı konuşmada: “Bugün gerçekleşecek devir sonrası Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AKDENİZ EDAŞ) özelleştirmesinden 2,5 milyar dolar gelir elde edeceğiz. Bugün itibariyle Özelleştirme İdaresinin kasasına 1 milyar dolar girecek. 2013 yılı özelleştirmede rekor yılı olacak .Tüm elektrik dağıtım bölgelerinin bu yıl sonuna kadar özelleşecek.” Dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin, BOĞAZİÇİ ve AKDENİZ Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış A.Ş.’deki %100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesine ilişkin Hisse Devir Sözleşmesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Cengiz-Limak-Kolin Ortak Girişim Grubu arasında İmzalandı.Atılan imzalar sonrası Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. yi resmen devralmış oldu.Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı BEDAŞ’ın ihalesini Aralık ayında kazanmış, ancak sözleşme imzalanmasına günler kala imza konusunda erteleme talep etmişti.


Elektrik Dağıtım Sektörünün Lideri Konumuna Geldiler


Aralık ayında yapılan ihalede Boğaziçi Elektrik AŞ’nin(BEDAŞ) tamamına 1 milyar 960 milyon Dolar veren Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı KAsım ayında Akdeniz Edaş ihalesini de 546 milyon dolar ile kazanmıştı. Ancak konsorsiyum 2 Mayıs’ta imzalanacak devir sözleşmesinin bir ay ertelenmesini istemişti. Anlaşmaya göre konsorsiyumun sözleşme imzası sırasında idareye yüzde 40 oranında peşinat yatırması gerekiyordu. Uludağ, Çamlıbel, Akdeniz’den sonra Boğaziçi Elektrik A.Ş.(BEDAŞ) yi de alan Konsorsiyum, yüzde 29′luk payla sektörün lideri konumunda.


Üçlü konsorsiyum üyeleri yanına Mapa ve Kalyon’u da alarak üçüncü havalimanı ihalesini kazanmıştı. Beşli konsorsiyum 26 milyar Euro’luk bu dev ihale için de sözleşmenin ön imzalarını geçtiğimiz günlerde atmıştı.


Bedaş ve Akdeniz EDAŞ çalışanları gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”


 


Bu haber toplam 12463 defa okundu
YORUMLAR
piskopat çavuş: 
"yazık bu miletin emeklerine"
biz vatan için kellemizi koyup askere gidelim hizmet verelim devletde yok pahasına .kurumlarımızı özel şirketlere peşkeş ceksin.keser döner sap döner birgün gelir hesap döner...
29.05.2013 / 13:26
grosscabbar: 
"özelleştirme peşkeş ve sendikalar"
hükümet yok pahasına devlet kurumlarını satıyor hemde süresiz olarak.koyunlar olarak bizler seyrediyoruz ve çobanlarımız pozisyonundaki sendikalar ve başkanları çıkar ve akillik peşindeler.bir eylemsiz ve gösterisiz olarak kurumumuzu yok pahasına sattılar ya ALLAHLARINDAN BULSUNLAR.HAKLARIMIZI HÜKÜMET DAHİL SENDİKA AĞALRINA VE HIRSIZ İDARECİLERE HELAL ETMİYORUZ
29.05.2013 / 10:50
selim: 
"hayrını görmezler inşallah"
28.05.2013 / 17:07
bahtiyar cansız: 
"bedaş"
bedaşı özeleştirenler şimdi kına yaksınlar
28.05.2013 / 16:48


YAZARLAR