Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kentsel Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Zirvesi İstanbul’da Gerçekleştirildi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kentsel Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Zirvesi İstanbul’da Gerçekleştirildi

Kentsel Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Zirvesi İstanbul’da Gerçekleştirildi
3.Kentsel Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi.
30.03.2018 / 09:47

Enerjimagazin-Yenilenebilir enerji sektöründe EPC, proje geliştirme ve yatırım hizmetleri sunan EkoRE’nin düzenleyicileri arasında bulunduğu, aynı zamanda ana sponsoru da olduğu “3.Kentsel Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji” zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinliğe, çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.


İstanbul The Ritz Carlton Otel’de gerçekleşen etkinlikte “Kentsel Dönüşüm, Güneş Enerjisi ve Akıllı Ev” konuları açık oturumda masaya yatırıldı. Etkinlikte konuşan EkoRE CEO’su H.Serhan Süzer, Kamu kurumlarına seslenerek “önümüzü açın” dedi.
Zirvenin açılışında bir sunum da yapan Süzer konuşmasında, “Burada özellikle iki tarafa büyük işler düşüyor. Bu işin bir tarafında kamu bulunuyor. Kamuda icrayı yapacak unsurların kolaylaştırılması, insanların yapabilecekleri hale getirilmesi gerekiyor. Yani kanunu çıkarıyorsunuz ama pratikte uygulamada karşımıza bir sürü problemler çıkıyor. Uygulayamıyoruz bir türlü. Harç pulu çıkıyor, o çıkıyor, bu çıkıyor, Belediyelerin farklı kuralları çıkıyor. Şu işi kolaylaştırın Allah aşkına. Buradan kamuya seslenmek istiyorum. Lütfen önümüzü açın, bir pratiklik içerisinde bütün binaları ekolojik evlere dönüştürelim. Hali hazırda yapılması gereken binaları da bu şekilde planlayalım.
Özel Sektörde Mantalite Problemi Var


Bu işin gerektiği gibi başlamamasının nedeni özel sektör. Ben burada öz eleştiride bulunmak istiyorum. Bir mantalite problemi var. Bende iş adamıyım ama bazen yapılan işlerden, konuşulan konulardan utanç duyuyorum. Bakıyorsunuz her şey rant üzerine. Herkes para kazanmanın derdinde. İlk ekolojik restaurantı biz tasarladık. Bunu yaptığımızda çevremizdeki iş adamları ne gerek var, maliyetler yüzde 20 artıyor dediler. Ben bu işin matematiğini önlerine koydum. Evet maliyetimiz yüzde 20 arttı fakat bu artı maliyetler 4-5 yıl içerisinde geri dönüyor dedim.


Bizim iş adamlarımızın ve bu işi yapan profesyonellerin de mantalitesini değiştirmesi ve geliştirmesi gerekiyor. Herkesin sorumlu bir şekilde daha sürdürülebilir bir dünya için çalışıyor olması lazım” ifadelerini kullandı.


Bu haber toplam 1888 defa okundu


YAZARLAR