Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Başbakan'a Gemi Sorusu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başbakan'a Gemi Sorusu

Başbakan'a Gemi Sorusu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TPAO kurumunun sahibi olduğu sismik araştırma ve sondaj gemilerini sordu.
29.07.2013 / 10:16

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TPAO kurumunun sahibi olduğu sismik araştırma ve sondaj gemilerini sordu.

Tanrıkulu'nunn Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

"1-TPAO kurumunun sahibi olduğu sismik araştırma ve sondaj gemileri hangileridir?

2-2002 - 2012 yıları arasında satın alınarak TPAO bünyesine katılan sismik araştırma ve sondaj gemileri bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa bu gemiler için ne kadarlık ödemede bulunulmuştur?

3-TPAO bünyesinde kiralanarak hizmet veren sismik araştırma ve sondaj gemileri bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa yıllık toplam kiralama bedeli ne kadardır?

4-TPAO bünyesinde Norveç şirketi olan Polarcus firmasınca Dubai’de inşa edilen “Polarcus Samur” araştırma gemisinin 130 milyon US Dolara satın alındığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu gemi halen aktif olarak sismik araştırma görevi yürütmeye başlamış mıdır?

5-Norveç Polarcus Firmasına araştırma personeli için ödeme yapılmakta mıdır? Kaç personel için ödeme yapılmaktadır? Araştırma personellerinin tamamı Norveçlilerden mi oluşmaktadır? Araştırma personellerinin tamamı aktif olarak görev yapmakta mıdır?

6-10.12.2012 tarihinde Norverçli şirketin web sitesinde (www.polarcus.com), Şubat 2013’te Barbaros Hayrettin Paşa adı ile göreve başlayan Polarcus Samur gemisinin TPAO kurumuna satışı üzerine anlaşmaya varıldığı, resmi anlaşma belgesinin ise 02.01.2013 tarihinde imza altına alındığı belirtilmekte, geminin çıplak maliyeti 130 milyon US Dolar iken, önümüzdeki üç yıl için Polarcus tarafından temin edilecek araştırma personeli için ilaveten 83 milyon US Dolar’ın daha TPAO tarafından şirkete ödeneceği belirtilmektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından geminin maliyeti 130 Milyon dolar olarak kamuoyuna açıklanmasına karşın 3 yıllık araştırma personel giderlerinin de TPAO tarafından karşılanacağı iddiaları doğru mudur? Geminin maliyetinin 130 Milyon dolar değil aslında 213 Milyon dolar olduğu iddiaları doğru mudur?

7-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı TPAO bünyesinde faaliyette bulunan sismik araştırma gemileri tarafından yapılan araştırmalarda ülkemiz sularında petrol - doğalgaz rezervi tespit edilmiş midir?

8-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı TPAO bünyesinde sismik araştırma ve sondaj gemilerinde çalışan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının sayısı nedir?

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı TPAO Kurumu bünyesinde kullanılan sismik araştırma ve sondaj gemilerinin satın alımları veya kiralanmaları için ihaleler düzenlenmiş midir?

10-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı resmi internet sayfasında ihale ilanlarının duyurularını yapmış mıdır? "


 


forex

Bu haber toplam 2273 defa okundu


YAZARLAR