EPDK Elektrik Tarifelerini Açıkladı
Haber
29 Haziran 2015 - Pazartesi 12:00 Bu haber 284 kez okundu
 
EPDK Elektrik Tarifelerini Açıkladı
- Haberi
EPDK Elektrik Tarifelerini Açıkladı

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 25 Haziran tarihli toplantısında alınan karara göre elektrik kullanıcıları için 1 Temmuz gününden itibaren uygulanacak yeni tarifeler açıklandı.
Cihan'ın haberine göre, Elektrik Piyasası Kanunu'nun 17. maddesi kapsamında 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere, Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından uygulanacak aktif elektrik enerji toptan satış tarifesi, dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine aktif elektrik enerjisi bedeli olarak 17,30 Krş/kWh uygulanmasına karar verildi. Yine görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere uygulanan tarifelerin, TETAŞ tarafından iletim sistemine doğrudan bağlı tüketicilerine uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırıldı.
Enerji KiT’lerinin uygulayacağı maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizmasının uygulanmasına yönelik usul ve esaslar genelgesi uyarınca makroekonomik göstergelerde meydana gelebilecek değişikliklerden veya sair nedenlerden dolayı TETAŞ tarafından EPDK’ya tarife değişikliği teklifinde bulunulması durumunda, yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucu alınan EPDK kararı çerçevesinde tarife değişikliği yapılmasına karar verildi.
FiYATLARIN UYGULAMA DETAYLARI
1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak olan tarifelere ilişkin hesaplamalarda Perakende Satış Hizmet Geliri ile Perakende Enerji Satış Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğinin 9. maddesinde yer alan k1 ve k2 düzeltme katsayılarının 0,05 olarak uygulanacak.
Tarifeler dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketiciler ve dağıtım şirketleri tarafından genel aydınlatma alt abone grubundaki tüketicilere uygulanacak.
Fiyatlar faaliyet bazlı tarife, fonsuz tarife, genel aydınlatma alt abone grubundaki tüketicilere uygulanacak fonsuz tarife tablolarında detaylı olarak düzenlendi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: EPDK, Elektrik, Tarifelerini, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı