ESCO ve EPS Sektörünün STK İş Birliği İle Geliştirilmesi Projesi Tamamlandı
Haber
30 Mart 2023 - Perşembe 09:54 Bu haber 7058 kez okundu
 
ESCO ve EPS Sektörünün STK İş Birliği İle Geliştirilmesi Projesi Tamamlandı
ENERJİ Haberi
ESCO ve EPS Sektörünün STK İş Birliği İle Geliştirilmesi Projesi Tamamlandı

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkelerindeki enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren STK’lar arasında iş birliği oluşturulması, Türkiye’deki Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketlerinin AB’deki Enerji Hizmet Şirketi (ESCO) seviyesine yükseltilmesi, Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) uygulamalarının yaygınlaştırılması, enerji verimliliği alanında uzmanlık ve iş birliğinin geliştirilmesi hedeflenen ESCO ve EPS Sektörünün STK İş birliği ile Geliştirilmesi (FACILITEE) Projesi tamamlandı.

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) liderliğinde ve Enerji Hukuku ve Araştırma Enstitüsü ile Federazione Nazionale delle Esco /Italian Association of Escos ortaklığında yürütülen proje kapsamında öncelikle bir akademik danışman ekibi tarafından ESCO-EPS sektörüne ilişkin masa başı araştırma ve boşluk analizi gerçekleştirildi. Bu araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular, hukuk-finans-sigorta konularında oluşturulan çalışma gruplarında çevrimiçi ve yüz yüze düzenlenen toplantılarda tartışılarak geliştirildi. İlgili kamu kuruluşları, STK’lar ve paydaşların katılımı ile düzenlenen çalıştay ve geçtiğimiz ekim ayında İstanbul’da gerçekleştirilen Energy is Future Kongresi ve Fuarı kapsamında EYODER tarafından düzenlenen “Efficiency is Future – Gelecek Verimlilikte” günlerinde derinlemesine tartışıldıktan sonra nihai hale getirilerek, “ESCO-EPS Politika Öneri Raporu” hazırlandı.

Kapasite geliştirilmesi kapsamında, EVD firmalarına yönelik olarak düzenlenen “ESCO-EPS Temel Eğitimi” 63 kişinin, EPS’nin ayrılmaz parçası olan Ölçme ve Doğrulama temel eğitimi 57 kişinin, benzer eğitimler verilebilmesi için “Eğiticilerin Eğitimi” ise 5 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kurulan sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi amacıyla projedeki partnerleri FEDERESCO ve EHAE ile gelecekteki iş birliklerini de planladıklarını ve bir iş birliği protokolü imzaladıklarını belirten EYODER Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü, “1 Nisan 2021’de başlayan AB destekli projemiz planlandığı gibi 15 ayda başarı ile tamamlandı” diye konuştu. Proje kapsamında İtalya’daki örnek uygulamaların görülmesi amacıyla iki çalışma ziyareti de düzenlendiğini anlatan Ünlü, bundan sonraki çalışmalara örnek teşkil etmesi amacıyla da bir “İletişim Stratejisi ve İletişim Faaliyetleri Raporu” hazırlandığını söyledi.

 

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: onur ünlü, eyoder, enerji, elektrik, eps, esco
Yorumlar
Haber Yazılımı