Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği Yarışmasının Kazananları Belli Oldu
Haber
30 Mart 2023 - Perşembe 20:32 Bu haber 8115 kez okundu
 
Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği Yarışmasının Kazananları Belli Oldu
ENERJİ Haberi
Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı iş birliğinde düzenlenen Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği (ÜNVER-1) yarışmasında dereceye giren üniversiteler açıklandı. Buna göre, yarışmanın birincisi Karabük Üniversitesi olurken, Gazi Üniversitesi ikinci, Bartın Üniversitesi ise üçüncü sırada yer aldı.

Karabük Üniversitesi, “İç ve Dış Aydınlatma Led Dönüşümü, Binalarda Termostatik Vana Uygulaması, Binalardaki Mekanik Tesisatlarda Vana Ceketi Uygulaması, 1 MW Kurulu Gücünde Çatı Ges Uygulaması, Rektörlük ve İdari Birimler Binasında Merkezi Isıtmadan Bağımsız Bir Isıtma Binası Kurulması ve KABEV Projesi Kapsamında Yapılan Yalıtım, Led Dönüşümü, PV, Pompa Değişimi vb. uygulamalar” projeleriyle birincilik ödülüne layık görüldü.

Gazi Üniversitesi, “Kazanların duman borularının değiştirilmesi ile ısı transferinin iyileştirilmesi, Soğutma gruplarının değişimi ve atık ısı geri kazanımı ve Basınçlı hava sistemi ve vakum sistemlerinin yenilenmesi ve kompresör atık ısının ısı pompası ile geri kazanılması ile mahal ısıtması ve kullanım sıcak suyu üretimi” projeleri ile ödüle layık görülerek ikinci sırada yer aldı.

Bartın Üniversitesi ise “Rektörlük Binası, Orman Fakültesi Binası, MYO Binası, İİBF Binası, Engelsiz Yaşam Merkezi ve İktisat-Eğitim Lisansütü Binası mantolama uygulaması ve İktisat Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu Binalarına Otomatik Kontrol Sistemi Yapılması projeleriyle üçüncülük ödülünün sahibi oldu

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı iş birliğinde 2022 yılında ilki düzenlenen, Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği (ÜNVER-1) Yarışmasında dereceye giren üniversitelerimizin isimleri aşağıda yer almakta olup, söz konusu üniversitelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.” denildi.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: karabük üniversitesi, bartın üniversitesi, gazi üniversitesi, enerji veriml
Yorumlar
Haber Yazılımı