Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilere Haksızlık Yapılıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilere Haksızlık Yapılıyor

4/C'lilere Haksızlık Yapılıyor
Demokratik Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 4/C'lilere yapılan haksızlıklara ilşkin açıklama yaptı.
19.01.2014 / 19:50

Enerjimagazin-Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) Genel Başkanı Lütfi Şenocak 4/C kapsamında çalışan personele aile yardımı ve çocuk parası yardımından yapılan kesintilerle ilgili bir açıklama yaptı.


Şenocak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 4/C’lilere haksızlık yapıldığına vurgu yaparak:

“Çalışanların mali ve sosyal haklarını düzenleyen toplu sözleşme metninin 22. Maddesi eşi çalışmayan 4/C kapsamındaki personele 2533 gösterge üzerinden eş yardımı yapılması ve her bir çocuk için 297 gösterge rakamı üzerinden çocuk parası ödenmesini düzenlemektedir.

1 Ocak 2014 tarih ve 28869 Sayılı resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4/C kapsamında personel çalıştırılması ve bunlara yapılacak ödemelere ilişkin Bakanlar Kurulu kararında ise 4/C kapsamında çalıştırılan personelden kesinti yapılmasını düzenlemektedir. Bu karar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 203. Maddesi; “Memurlara ve sözleşmeli personele ödenen eş yardımı ve çocuk parasının hiçbir kesintiye tabii tutulamayacağı,” hükmüne aykırıdır. 4/C kapsamında çalışan personele yapılacak ödemelerden Gelir Vergisi, Sosyal Güvenlik Primi ve Damga Vergisi kesintisi yapılması ile aylık 240,77 lira alması gereken bir 4/C’li personel ancak 174,2 lira alabilecektir.‘Bu hukuksuzluğun öncelikle giderilmesi gerekir.’
4/C kapsamında çalışan personele yapılan aile ve çocuk yardımından Gelir Vergisi ve Sosyal Güvenlik Primi kesilmesi uygulamasına son verilmelidir. 4/C’li çalışan personelin sosyal yardımının 66,6 liralık kısmı damga vergisi, gelir vergisi ve sosyal güvenlik pirimi kesintisi olarak kesilmektedir. Bu kesintiler nedeniyle 4/C’li personelin yıllık ortalama kaybı 799 liradır. Hâlbuki 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 - A ve 4 - B maddesine göre çalıştırılan kamu görevlilerinden bu kesintiler yapılmamaktadır. Bu uygulama sosyal devlet ilkesine, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu uygulama kamu çalışanları arasında adaletsizliğe yol açmaktadır.

4/C’li çalışan personele devletin üvey evlat muamelesi yapması kabul edilemez. Devletine güvenmeyen toplumlarda huzursuzluk baş gösterir. Bu nedenle kamu da çalışanlar arasında oluşan eşitsizlik, adaletsizliğe yol açan uygulamalar vicdanen de telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Hükümetin bu yanlışı görerek bir an önce düzeltmesini bekliyoruz.” Dedi.


Bu haber toplam 3023 defa okundu


YAZARLAR