Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrikte Serbest Tüketici Limitinin Düşürülmesi Ne Anlama Geliyor?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrikte Serbest Tüketici Limitinin Düşürülmesi Ne Anlama Geliyor?

Elektrikte Serbest Tüketici Limitinin Düşürülmesi Ne Anlama Geliyor?
Enerji uzmanlarına göre serbest tüketici limitinin 600 kilovatsaate düşürülmesi hem indirim, hem de tüketicilerin kendi istedikleri şirketle çalışmaları anlamına geliyor.
28.12.2018 / 18:34

Enerjimagazin-EPDK tarafından elektrikte yıllık 2 bin kilovatsaat olan serbest tüketici limiti, 2019 yılı için bin 600 kilovatsaate düşürüldü. Bu adımla birlikte aylık elektrik faturası 67 lira ve üzerinde olan aboneler serbest tüketici uygulamasından yararlanabilecek. Enerji uzmanlarına göre bu hem indirim, hem de tüketicilerin kendi istedikleri şirketle çalışmaları anlamına geliyor. Örneğin bundan sonraki dönemde bir abone, ‘yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten’ bir şirketi seçebilecek.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2019 yılı için serbest tüketici limitini açıkladı. Yeni belirlenen serbest tüketici limitine göre, yıllık elektrik tüketimi 1600 kWh’ın üzerinde olan veya aylık elektrik faturası bedeli yaklaşık 67 TL ve üzerinde olan tüketiciler serbest tüketici niteliğine sahip olacak. Bu durumda aylık faturası ortalama 67 TL olan aboneler kendi tedarikçisini seçebilecek.


Milyonlarca vatandaşı doğrudan ilgilendiren bu kararı değerlendiren Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, 67 TL’nin üzerinde olan tüm aboneler için yeni elektrik masraflarını düşürme imkanının ortaya çıktığını söyledi.


Sayaç ve tesisat değişmeyecek


Bu abonelerin sayacı ve tesisatı değiştirmeden tedarikçilerini değiştirebilecekleri bilgisini veren Kumbaroğlu, “Vatandaşlar, toptan satış şirketlerine hatta doğrudan üretim şirketlerine de yönelebilecekler” dedi.


Söz konusu adımın tüketiciye yansıyabilecek önemli bir indirim potansiyeli taşıdığının altını çizen Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Serbest tüketici olan aboneler avantajlı birim fiyat ve tarifelerle kullanımlarını kısıtlamadan elektrik faturalarını düşürebilecekler. Bu aboneler aynı zamanda teknoloji üzerinde yönlendirici bir konuma ulaşacaklar çünkü seçecekleri tedarikçinin üretim portföyüne göre karar verebilecekler.


Yeni bir dönem başlıyor


Kullandığı elektriğin üretiminde çevreye olan etkisine karşı hassas olan tüketici üretim portföyünde yenilenebilir enerji kaynaklarının ağırlıklı olduğu tedarikçileri tercih edebilecektir.


Bireysel teknolojik tercihlerin piyasada yatırımları yönlendirmesi açısından çok önemli bir imkan ortaya çıkmış durumda Elektrik Piyasası Kanunu ile ülkemizde ilk defa 2001 yılında giren ‘serbest tüketici’ kavramı EPDK’nın bu adımı ile hanehalkı seviyesine erişerek piyasada yeni bir dönemi başlatacak.”


Bu haber toplam 4595 defa okundu


YAZARLAR