Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İGDAŞ'ı Alana 10 Yıl Garanti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İGDAŞ'ı Alana 10 Yıl Garanti

İGDAŞ'ı Alana 10 Yıl Garanti
İGDAŞ’ın özelleştirme ihalesini kazanacak şirkete 10 yıl kazanç garantisi verilecek.
12.08.2014 / 14:13

Enerjimagazin-Türkiye'nin en büyük doğalgaz şirketi olan İGDAŞ’ın özelleştirme ihalesini kazanacak şirkete 10 yıl kazanç garantisi verilecek.


Yıllık 5 milyar metreküplük satışı ve 5,1 milyon abonesiyle Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş’yi (İGDAŞ), özelleştirmek amacıyla çıkılacak ihale sonunda devralacak yatırımcılara, 10 yıl kazanç garantisi verilecek. İGDAŞ’ta özelleştirme sonrasında 10 yıl süreyle metreküp başına 6.24 sent birim hizmet ve amortisman bedeli (BHAB), 1.48 sent de taşıma bedeli uygulanacak. Doğalgaz Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarıda, İGDAŞ özelleştirilmesine ilişkin de hükümlere yer verildi.

5,1 Milyon Aboneyle En Büyük Dağıtım Şirketi

Başkent Doğalgaz’da olduğu gibi İGDAŞ’ın özelleştirilmesini kolaylaştırmak amacıyla 10 yıllık kazanç garantisi verildi. Buna göre, İGDAŞ’ın hisse satış sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 10 yıl boyunca birim hizmet ve amortisman bedeli (BHAB) metreküp başına 6.24 sent, taşıma bedeli 1.48 sent olacak. İGDAŞ halen faturalarda metreküp başına 12 kuruş BHAB, 2,5 kuruş da taşıma bedeli alıyor. Eğer özelleştirme sonrası yasayla tanınan yetki tam olarak kullanılırsa bugünkü kurla BHAB 13,3 kuruş, taşıma bedeli ise 3.15 kuruşa çıkacak.

İGDAŞ’ın özelleştirme işlemleri, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılacak. Özelleştirme gelirlerinden öncelikle Hazine’nin bu şirket için daha önce garantör olduğu kredilerden kaynaklı borçlar ödenecek, kalan tutar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılacak. İGDAŞ, 2013 yılı itibarıyla 5 milyar metreküplük satış ve 5,1 milyon aboneyle Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi konumunda bulunuyor.


h.t

Bu haber toplam 2314 defa okundu


YAZARLAR