Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Manavgat HES Kibar Holding'in Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Manavgat HES Kibar Holding'in Oldu

Manavgat HES Kibar Holding'in Oldu
Manavgat HES'in özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 370 milyon lira ile Kibar Holding AŞ verdi.
27.10.2015 / 16:51

Enerjimagazin-Elektrik Üretim A.Ş.(EÜAŞ) a ait Manavgat Hidroelektrik Santrali ile santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 370 milyon lira ile Kibar Holding AŞ verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında (ÖİB) gerçekleştirilen, Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait, Manavgat Hidroelektrik Santrali ile santral tarafından kullanılan taşınmmazların özelleştirme ihalesinin nihai görüşmesine 14 firma ve ortak girişim grubu katıldı.


İhale sonucunda en yüksek teklifi 370 milyon lira ile Kibar Holding AŞ verdi.


Manavgat HES


Manavgat Barajı ve HES Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat Irmağı üzerindedir. Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 48 MW kurulu güce sahiptir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 95. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Manavgat Barajı ve HES ortalama 142.999.800 kilovatsaat elektrik üretimi ile 44.201 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Manavgat Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 46.043 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.


DSİ için Kepez A.Ş. tarafından inşa edilen 48 MW kapasiteli Manavgat Barajı 1988 yılında işletmeye açılmıştır. Antalya havzasında bulunan Manavgat Irmağı üzerinde kurulan Manavgat Barajı ve HES'nin minimum işletme seviyesi 20 metre, maksimum işletme seviyesi ise 32,30 metredir.


Bu haber toplam 3516 defa okundu


YAZARLAR