Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Maden Faciası! 3 İşçi Hayatını Kaybetti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maden Faciası! 3 İşçi Hayatını Kaybetti

Maden Faciası! 3 İşçi Hayatını Kaybetti
Siirt'in Şirvan ilçesindeki bakır madeninde dün gece meydana gelen göçük sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 13 kişiye ise ulaşılamıyor.
18.11.2016 / 12:12

Enerjimagazin-Siirt'in Şirvan ilçesinde özel bir firmaya ait bakır madeni sahasında heyelan meydana geldi ve 16 işçi göçük altında kaldı.  Valiliğin açıklamasına göre 3 işçinin cansız bedenine ulaşıldı.  13 işçiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor.


3 vardiya halinde 16 kişilik ekipler halinde çalışmaların sürdürüldüğü ocakta yamaçtan kopan toprak ve kaya parçalarının maden sahasını doldurduğu bildirildi. Heyelanın ara ara devam etmesi nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle yapılıyor.


Heyelan sonucu "Bedrettin Çaylı, Murat Ant, Savaş Kızılkan" isimli işçilerin cansız bedenlerine ulaşılırken heyelan altında kalan "Halil Beşer, Baki Aydın, Mahmut Batumak, Reşit Can, İbrahim Kılıç, Şefik TUNCER, Kerem ARAT, Sedat BULUT, Ali SÖNMEZSAY, İsmail TEKİN, Yavuz Yıldırım ve Nusret Birazalma" isimli işçileri kurtarma çalışmaları sürüyor.Aynı bölgede geçen 25 Temmuz tarihinde de bir heyelan meydana geldiği ancak can kaybının yaşanmadığı öğrenildi.


Siirt Valiliği bir açıklama yaparak göçüğün 'heyelan' sebebiyle meydana geldiğini ve 3 işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Açıklama şu şekilde:


"İlimize bağlı Şirvan İlçesi Maden Köyünde bulunan Özel bir bakır işletmesinde çalışma yapıldığı sırada heyelan meydana gelmiştir. Valilik bünyesinde ivedilikle Kriz Merkezi oluşturulmuş, arama kurtarma çalışmalarına hemen başlanmıştır. Bir işçinin cenazesi çıkarılmış olup, iki işçinin cesedi tespit edilmiştir. 13 işçinin kurtarılması için arama-kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir.


Bölge illerden takviye arama-kurtarma ekipleri de olay yerine intikal etmektedir. Bölgede arama-kurtarma çalışmaları heyelan riskinin devam etmesi nedeniyle AFAD, Kızılay, Sağlık Bakanlığı, şirket yetkilileri ve Jandarma desteği ile kontrollü bir şekilde yürütülmektedir. Heyelanın aşırı yağışlar nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmekle birlikte, sebepleri hususunda araştırma ve inceleme devam etmektedir.


Arama-kurtarma çalışmaları, Siirt, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Van AFAD kurtarma ekipleri, Sağlık Bakanlığı Umke ekibi, Kızılay, maden şirketine ait arama-kurtarma ekibi ve jandarma arama-kurtarma ekibinin katılımı ile sürdürülmektedir. AFAD Erzurum arama-kurtarma ekibi, olay mahalline ulaşmak üzeredir."

Bu haber toplam 2433 defa okundu


YAZARLAR