Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ'a Ait Yenice HES Özelleştirme İhalesinin Galibi Kılıçlar Enerji Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ'a Ait Yenice HES Özelleştirme İhalesinin Galibi Kılıçlar Enerji Oldu

EÜAŞ'a Ait Yenice HES Özelleştirme İhalesinin Galibi Kılıçlar Enerji Oldu
EÜAŞ'a ait Yenice HES özelleştirmesinin galibi Kılıçlar Enerji Üretim A.Ş oldu.
20.07.2017 / 17:49

Enerjimagazin-Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Yenice hidroelektrik santrali ve bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilme ihalesinde en yüksek teklifi 130 milyon 300 bin lira  ile Kılıç Enerji Üretim A.Ş verdi.


Eskişehir'in, Sakarya Nehri üzerinde bulunan ve 37,89 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 283. Eskişehir'in ise 4. büyük enerji santrali konumunda olan Elektrik Üretim A.Ş.ye ait Yenice Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar (“Yenice HES”) “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilme ihalesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.


İhalenin nihai pazarlık görüşmesine “Nokta Yatırım Holding A.Ş, Demars İnşaat Turizm Ticaret Ltd. Şti., Kemal CAN-Enerji Petrol Ürünleri Pazarlama A.Ş.–Enerji Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama A.Ş. O. G. G, Altek Alarko Elektrik Santralleri Tesis İşletme ve Ticaret A.Ş, Kılıç Enerji Üretim A.Ş, Fernas İnşaat A.Ş, Bükor Elektrik Üretim A.Ş ve İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.” şirketleri katıldı.


Komisyon başkanlığını Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır'ın yaptığı ihalede, bir elemesiz, 3 elemeli tur yapıldıktan sonra açık artırmaya geçildi. Açık arttırma başlangıç tutarı 130 milyon 200 bin lira ve artırım aralığı da 50 bin lira olarak belirlendi.


Açık arttırmanın ilk turunda Fernas İnşaat AŞ ve İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ihaleden çekildi.


Açık arttırmanın ikinci turunda, Kemal CAN-Enerji Petrol Ürünleri Pazarlama A.Ş.–Enerji Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama A.Ş. O. G. G da teklif vermeden çekildi. Kılıç Enerji Üretim A.Ş'nin açık arttırmanın ilk turunda verdiği 130 milyon 300 bin liralık teklif geçerli kabul edildi.


Yenice HES özelleştirmesi ihalesinde en yüksek teklif sahibi Kılıç Enerji Üretim A.Ş olurken, Kemal CAN-Enerji Petrol Ürünleri Pazarlama A.Ş.–Enerji Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama A.Ş. O. G. G’da 130 milyon 250 bin lira ile en yüksek ikinci teklifi veren firma oldu.


Bu haber toplam 3593 defa okundu


YAZARLAR