Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Özelleştirmede AYM Şoku
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Özelleştirmede AYM Şoku

Özelleştirmede AYM Şoku
Anayasa Mahkemesi (AYM) özelleştirmelerde yargıyı by-pass eden düzenlemeyi iptal etti.
07.10.2013 / 11:00

Anayasa Mahkemesi (AYM) özelleştirmelerde yargıyı by-pass eden düzenlemeyi iptal etti.


Özelleştirmede yargıya By-Pass içeren yasa değişikliğinin iptali için CHP, Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti. Anayasa Mahkemesi söz konusu düzenlemeyi yaklaşık 1,5 yıl sonra iptal etti.


26 Nisan 2012’de çıkarılan 6300 sayılı kanunla özelleştirme işlemlerine yönelik yargı kararlarının uygulanmaması konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilmişti. Bakanlar Kurulu da 12 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla “Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş’nin, Kuşadası Limanı’nın, Çeşme Limanı’nın, SEKA Balıkesir İşletmesi’nin özelleştirilmesi ve TÜPRAŞ’ın yüzde 14 oranındaki hissesinin satılması işlemlerini iptal eden yargı kararlarıyla ilgili olarak geriye ve ileriye yönelik herhangi bir işlem tesis edilmemesini” kabul etmişti. Kamu zararı oluşması nedeniyle özelleştirmenin iptalini öngören mahkeme kararları hükümet tarafından hükümsüz hale getirilmiş ve yargı by-pass edilmişti. 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi iptal kararını Hürriyet’e şöyle değerlendirdi: “Karar son derece doğru. Birçok özelleştirme ihalesi sonrası yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlar dikkate alınarak yargının iptal kararlarına ‘fiili imkansızlık’ gerekçesiyle uyulmadı. Anayasa’ya göre yargı kararlarına yasama, yürütme ve yargı organları uymak zorundadır. Ortada bir yargı kararı varken, by-pass edilmesi yönündeki kanun çok açık şekilde Anayasa’ya aykırıdır. Eğer ortada filii bir imkansızlık varsa, fiili imkanlığı değerlendirecek olan da yargıdır. Bakanlar Kurulu’nun yargı kararını ortadan kaldırma, by-pass etme yetkisinin olmaması gerekir.”


İşte iptal edilen düzenleme


Nisan 2012 de çıkartılan “Özelleştirme uygulamaları sonucunda kuruluşların nihai devir sözleşmelerinin imzalanarak devir ve teslim işlemlerinin tamamlanmasından sonra özelleştirme işlemlerinin bütün sonuçlarıyla birlikte tamamlanmış bulunması, söz konusu kuruluşları devralanlar tarafından üretim, yatırım, modernizasyon, istihdam ve bunlara bağlı her türlü hukuki, ticari ve mali tasarruflarda bulunulması nedeniyle oluşacak fiili imkansızlık karşısında geri dönülemeyecek bir yapının ortaya çıkması halinde yargı kararlarının uygulanmasına yönelik olarak, Bakanlar Kurulu tesis edilecek iş ve işlemler konusunda karar almaya yetkilidir” şeklindeki düzenlemenin;


 “Özelleştirme işlemlerinin tüm sonuçlarıyla tamamlanmış bulunması, kuruluşları devralanlarca yatırım, istihdam ve her türlü hukuki, ticari ve mali tasarruflarda bulunulması nedeniyle oluşacak fiili imkansızlık karşısında geri dönülemeyecek bir yapının ortaya çıkması halinde yargı kararlarının...” bölümü Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edildi.

Bu haber toplam 5470 defa okundu


YAZARLAR