Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Kimlik Belgesi Sahibi Bina Sayısı 220 Bin!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Kimlik Belgesi Sahibi Bina Sayısı 220 Bin!

Enerji Kimlik Belgesi Sahibi Bina Sayısı 220 Bin!
BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısının 220 bini geçmediğine dikkat çekti.
06.11.2014 / 23:55

Enerjimagazin-BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, toplam 8 milyondan fazla bina olmasına rağmen, Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısının 220 bini geçmediğine dikkat çekti. Emin "Bu konuda farkındalığın az olması kadar, belgenin nereden ve ne kadar zamanda alındığına ilişkin bilgi eksikliğinin de rolü bulunuyor. Bu amaçla kurduğumuz enerjikimlikbelgesi.com ile çok hızlı bir şekilde belge sahibi yapıyoruz" dedi.

Türkiye'de 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'na göre mevcut binaların 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunlu. Ancak resmi rakamlar Türkiye'nin enerji verimliliği konusunda çok yavaş yol aldığını ortaya koyuyor.

BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, Türkiye'de 8 milyondan fazla bina olduğu tahmin edilmesine rağmen, EKB alan bina sayısının 220 bin adedi geçmediğine, bunun da ancak yüzde 2'lik bir orana denk geldiğine dikkat çekti.

Enerji Kimlik Belgesi Sahibi Bina Sayısı 220 Bin

Türkiye'nin bu alanda yavaş yol almasının birçok nedeni bulunduğunu anlatan BES Enerji Kurucu Ortağı Serkan Emin, bunların başında ise kamuoyunda yeterince farkındalık oluşmamasının ve bilgi eksikliğinin geldiğini söyledi.

Serkan Emin, "Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır. Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Ancak, bu binaların da 2017 yılına kadar mutlaka Enerji Kimlik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Buna rağmen, hem yeni yapılmakta olan hem de mevcut binaların belge alma hızı oldukça yavaş. Oysa maliyetler korkulacak boyutta değil. 8-10 katlı bir bina için yerine ve daire sayısına göre değişmekle birlikte 500-1,000 TL arasında bir bedelle kimlik belgesine ulaşılabiliyor" dedi.


Bu haber toplam 2112 defa okundu


YAZARLAR