Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Gazprom Export İlk Doğalgaz İhalesini Düzenledi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gazprom Export İlk Doğalgaz İhalesini Düzenledi

Gazprom Export İlk Doğalgaz İhalesini Düzenledi
Avrupa merkez saatiyle 9.00’dan itibaren teklifler gelmeye başladı.
19.09.2015 / 10:45

Enerjimagazin-Gazprom Export bugün Avrupa’nın kuzey kesimlerine doğalgaz tedarik etmek üzere tarihinde düzenediği ilk ihale için teklif sürecini başlattı. İhaleye otuz dokuz şirket ilgi gösterirken, Avrupa merkez saatiyle 9.00’dan itibaren teklifler gelmeye başladı.


Gazprom’un düzenlediği ihaleye ilişkin ayrıntılar şu şekilde:


İhale ayrıntıları:


2015-2016 kış döneminde Avrupa’daki alıcılara 3,2 milyar metreküp doğalgaz sağlanacak. Bu İsviçre ve Danimarka gibi ülkelerin yıllık tüketimine denk bir miktar.


127 lot ihaleye çıktı (12 tur, 4 günlüğüne günde 3 lot).


39 şirket ihale yeterliği aldı. Hem geleneksel, hem de yeni ortaklara katılım çağrısında bulunuldu.


Dört teslimat noktası söz konusu: Greifswald NEL, Greifswald OPAL, Gaspool VP, Olbernhau II.


Süreç:


Her ihale gününde 9:00, 11:00 ve 13:00 saatlerinde olmak üzere üç teklif turu düzenlenecek. Gazprom Export her bir turda teklif verenlere mevcut lotlar ve asgari fiyat bilgilerini içeren bir e-posta gönderecek.  


Gerek asgari fiyat, gerekse hacim, teklif sürecinin gelişimine ve doğalgaz piyasasındaki duruma göre değişkenlik gösterebilecek.


Her turda teklif verenlerin şu bilgilerle birlikte tekliflerini 30 dakika içinde vermeleri gerekecek: Fiyat teklifi, istenen doğalgaz hacmi ve seçilen ürün (İhale A, B,C) 


Doğalgaz ihalesi neden düzenleniyor?


Gazprom Export, ihaleyi uluslararası doğalgaz piyasalarındaki gelişmelere karşılığı olarak görüyor. İhale, Gazprom’un yeni ticaret mekanizmasının test edilmesi mahiyetini taşıyor.


Bu satış yöntemi, Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlamak bakımından uzun vadeli sözleşmelerin alternatifi değil, tamamlayıcısı olacak.


Bugün Moskova’da düzenlenen basın toplantısında Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev’in beyanatından satırbaşları:


“Gazprom, ihalede ortaya çıkacak fiyatın şirketin portföy fiyatının üzerine çıkmasını beklemekte, dolayısıyla halihazırda ihaleye büyük bir başarı gözüyle bakmaktadır.”


“Gelecekte bilhassa kapasitenin mevcut olduğu iletim sistemlerinde başka teslimat noktaları da değerlendirilebilir. Halen en optimum sistem Kuzey Akım’dır.”

Bu haber toplam 2342 defa okundu


YAZARLAR