Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İmzalar Afşin Elbistan İçin Atıldı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İmzalar Afşin Elbistan İçin Atıldı

İmzalar Afşin Elbistan İçin Atıldı
Afşin-Elbistan Kömür Havzasının E sektörünün yatırıma açılması amacıyla Danışmanlık Protokolü imzalandı.
15.03.2016 / 22:14

Enerjimagazin-Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ)’a ait Afşin-Elbistan Kömür Havzasının E sektörünün yatırıma açılması amacıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü (CÜ-MMF) ile "Afşin-Elbistan Kömür Havzası (E) Sahası Hidrojeolojik ve Jeoteknik Değerlendirme, Susuzlaştırma Planı ve Optimum Şev Tasarımı Yapılmasına Dair Danışmanlık Protokolü imzalandı.


Türkiye linyit rezervinin % 33'üne karşılık gelen, 4,8 milyar ton linyit rezervine sahip ve Kışlaköy (A), Çöllolar (B), C, D ve E sektörleri olmak üzere 5 sektöre ayrılan Afşin-Elbistan Kömür Havzasının E sektöründe bulunan 1,217 milyar ton kömür, 35 yıl boyunca 3000 MW kurulu güçteki bir termik santrali besleyebilecek potansiyele sahip.


E sektörünün yatırıma açılması amacıyla eksik etütlerin tamamlanarak kavramsal maden işletme planı hazırlanması için MTA ve üniversiteler ile işbirliği çerçevesinde imzalanan bu Protokol kapsamında; sektöründe güvenli ve sürdürülebilir madencilik faaliyetlerinin yürütülebilmesi için Hidrojeolojik parametrelerin bilimsel temelde yeniden belirlenmesi amacıyla EÜAŞ’a ait pompa testlerinin gerçekleştirilmesi ve akifer parametrelerinin belirlenmesi kararlaştırıldı.


Ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Danışmanlık Ekibi ile Maden Sahaları Daire Başkanlığı ve AEL İşletme Müdürlüğü personeli ile E sektörünün hidrojeolojik modelinin kurulması ve akifer parametrelerinin belirlenmesine yönelik gerçekleştirilecek pompa testleri için karotlu sondajlardan elde edilen karot örnekleri ve kuyu logları esas alınarak kuyu dizaynları ve teçhiz planları hazırlandı.


Sahada yürütülen çalışmaları değerlendirmek üzere; Maden Sahaları Daire Başkanlığı personeli Maden Etüt Proje Müdürü Ebru ATA, Maden Mühendisleri Özge GÜÇİZ, Melike ER, Begüm Ceren ERKOÇ ile Jeoloji Mühendisi Hanife DEMİR, Cumhuriyet Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Ahmet DEMİRCİ, Prof. Dr. Kazım GÖRGÜLÜ, Yrd. Doç. Yavuz GÜL, Yrd. Doç. Dr. Salih YÜKSEKYrd. Doç. Dr. Yavuz Selim DURUTÜRK, Arş. Gör. Bahadır ŞENGÜN ve Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Levent TEZCAN'ın da katılımıyla teknik bir  gezi düzenlendi. Afşin-Elbistan Kömür Havzası Kışlaköy Açık İşletmesi, Çöllolar Açık İşletmesi ve E sektöründe yerinde incelemelerde bulunuldu.


Bu haber toplam 2387 defa okundu


YAZARLAR