Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İklim Zirvesi Glasgow'da Yapılacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İklim Zirvesi Glasgow'da Yapılacak

İklim Zirvesi Glasgow'da Yapılacak
Türkiye'nin de düzenlemek için aday olduğu İklim Zirvesi Glasgow'da yapılacak
27.09.2019 / 22:19

Enerjimagazin-2020 yılında düzenlenecek olan 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP26)  Birleşik Krallık'taki Glasgow şehrinde düzenlenecek. Zirve başkanlığını ise Birleşik Krallık eski enerji ve temiz büyüme bakanı Claire Perry yapacak.


Zirve, Paris Anlaşması'nın yürürlüğe gireceği yılda düzenleneceği için büyük öneme sahip. Paris Anlaşması kurallarına göre anlaşmaya taraf olan ülkelerin iklim eylem planlarını güncelleyerek (NDC), bu toplantıda sunmaları gerekiyor.  


Planların, Paris Anlaşması'nın küresel ısınmayı 1.5 derecede sınırlandırma hedefine uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.  Bu yüzden, Glasgow İklim Zirvesi büyük öneme sahip.


Zirvenin düzenleneceği Birleşik Krallık, net-sıfır emisyon hedefi veren ilk G7 ülkesi olarak ve Parlamentosu’nda iklim acil durumu ilan eden ilk ülke olarak dikkat çekmişti.


Paris Anlaşması'na hala taraf olmayan Türkiye de 2020 İklim Zirvesi'ne adaylığını koymuştu.


Bu haber toplam 1040 defa okundu


YAZARLAR