Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - UEDAŞ SCADA Sistemi İle Elektrik Kesintilerine Hızlı Çözüm Üretiyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

UEDAŞ SCADA Sistemi İle Elektrik Kesintilerine Hızlı Çözüm Üretiyor

UEDAŞ SCADA Sistemi İle Elektrik Kesintilerine Hızlı Çözüm Üretiyor
UEDAŞ'ın SCADA sistemi elektrik kesintilerini 5-10 saniye içerisinde gideriyor.
03.03.2020 / 07:49

Enerjimagazin-Limak Enerji bünyesinde elektrik dağıtım hizmeti veren UEDAŞ, SCADA sistemi ile elektrik kesintilerine uzaktan anında müdahale edebiliyor. Bu sayede elektrik kesintileri 5-10 saniye içerisinde giderilirken, kesinti süreleri de azalarak müşteri memnuniyetinin artması sağlanıyor.


Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da toplamda 4 şehirde 5 milyonun üzerinde kişiye hizmet veren UEDAŞ, müşteri memnuniyetine yönelik yatırımlarını artırarak devam ettiriyor. Elektrik kesinti sürelerini en aza indirme amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında geliştirilen SCADA sistemi, elektrik kesintilerine uzaktan anında müdahale edilip, arızaların kontrol edilmesini sağlıyor. UEDAŞ aboneleri, sistem sayesinde, kesinti sürelerinin kısa sürede çözülmesi sayesinde mağduriyet yaşamıyor. SCADA sistemine yapılan yatırımlar sayesinde oluşan arızaların yüzde 37’sinin uzaktan çözüldüğünü belirten UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı, “2018 yılına göre, 2019 yılı sonu verilerimize baktığımızda toplam kesinti adedinde yüzde 24, toplam kesinti süresi ise yüzde 41 azalma görüyoruz. Şebekede oluşan arıza adedi yüzde 24 azalarak, her üç arızadan biri uzaktan müdahale ile çözüme ulaşmış oldu. Bununla birlikte UEDAŞ’ın çağrı merkezi 186’ya gelen çağrı sayısı da yüzde 16 azaldı” dedi.


SCADA’ya 40 milyon TL’lik yatırım


UEDAŞ Entegre Bilişim Sistemleri Projesi kapsamında, 2016 itibariyle SCADA projesinin birinci fazı ile Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da kritik noktalarda yer alan 290 dağıtım merkezi devreye alındı. SCADA Yaygınlaştırma Projesi kapsamında 2019 itibariyle gelinen noktada devreye alınmış olan istasyon sayısı 413’e ulaştı.


Danacı, “OG dağıtım merkezleri dikkate alındığında, şebekenin yüzde 48'i SCADA'ya alındı ve dağıtılan enerjinin tamamı uzaktan kontrol edilebilir hale geldi. Bu yatırımımızla hizmet bölgesi iller kapsamında SCADA sisteminden sorumlu bir yönetici, iki mühendis, beş operatör ve on beş teknik saha personeli olmak üzere toplamda yirmi üç personel istihdam ettik. Tüm ölçüm, izleme ve kumanda faaliyetlerini 24 saat kesintisiz izlemeye ve arızalara uzaktan müdahaleye olanak sağlayan ve 40 milyon TL yatırım yapılması planlanan sistemde, 500 istasyon sayısına ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Bu haber toplam 6722 defa okundu


YAZARLAR